Powrót na główną stronę

          

lipiec 2023 r.

 

 

Zamiast sprawozdania

 

Jak zwykle w czerwcu mieliśmy walne zebranie. To moment ostatecznego podsumowania i oceny, przez szerokie gremium TPS, działań zarządu w ubiegłym roku. Sprawozdania przyjęto. Te finansowe jest już złożone w KRS. Raporty dotyczyły 2022 roku. Tu jednak - tak jak w lipcowym tekście w tamtym roku Nasze trzy grosze - chcemy zrobić krótki i pewnie niepełny przegląd naszych aktywności i zainteresowań - w okresie od tamtego lipca do minionego czerwca.

Główne nasze działania skupiały się wokół prowadzenia Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu i Centrum Informacji Turystycznej.

Nasza Piwnica powoli zaczęła się ożywiać po pandemicznym zastoju. W okresie od wakacji do wakacji odbyło się 7 imprez muzycznych, w tym 5 których organizatorem lub współorganizatorem (ze stowarzyszeniem B-moll) było TPS. Muzyczną oprawę miały dwa spotkania - połączone z degustacją lokalnego wina - organizowane przez Winnicę "Sydonia". Na naszą scenę wróciły kabarety - oglądaliśmy występy dwóch zespołów i jeden stand up. W tym czasie odbyły się też cztery Niedzielne Spotkania Historyczne (w tym jedno współorganizowane przez MAH) i kolejny spacer historyczny "Stargard tajemniczy i nieznany". Jak co roku znalazło się tu miejsce na prezentację kilku filmów pokazanych na Szczecin Film Festival 2022. Przed Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w Piwnicy odbył się wernisaż obrazów podarowanych niegdyś przez różnych artystów naszemu nieodżałowanemu koledze, wieloletniemu animatorowi kultury Jerzemu Wąsiewiczowi. Zostały one później sprzedane na aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Działająca jeszcze poza swoją siedzibą Książnica Stargardzka zorganizowała w Piwnicy kilkanaście spotkań z twórcami literackimi. Na dwóch z nich nasz lokal dosłownie pękał w szwach (z Leszkiem Hermanem i Elżbietą Cherezińską). Książnica korzystała też z Piwnicy do organizacji zajęć w ferie zimowe. Przy okazji warto wspomnieć, że już niedługo nasza stargardzka biblioteka wróci do swojej starej-nowej siedziby, gdzie zaświeci na nowo uratowany między innymi dzięki naszemu Jerzemu Waliszewskiemu, jakże nostalgiczny i adekwatny do miejsca neon Dom Książki. Jak zawsze nasza Piwnica posłużyła i innym stowarzyszeniom jako miejsce na spotkania, a instytucjom jako zaplecze imprez organizowanych na Rynku Staromiejskim lub miejsce szkoleń. W tym roku ponowiona była próba uzyskania dotacji na rewitalizację Piwnicy w ramach konkursu organizowanego przez fundację Banku Gospodarstwa Krajowego Most the Most. Niestety nieudana.

 Neon Dom Książki przed laty w swym pierwotnym miejscu      

(fragment zdjęcia z Fotopolska.eu)                  

Centrum Informacji Turystycznej powstało z naszej inicjatywy już ponad dwadzieścia lat temu. W ostatnich latach jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Dotacja jaką otrzymujemy na jego utrzymanie jest dalece niewystarczająca i pozwala jedynie na pokrycie najbardziej podstawowych wydatków. W roku 2022 i poprzedzającym, mimo skokowo rosnących kosztów, była o jedną trzecią niższa niż wcześniej. Pewien wzrost zasilenia nastąpił w roku bieżącym, daleko mu jednak do poziomu, który byłby zadowalający. Aktualna sytuacja zjada skromne zasoby finansowe naszego stowarzyszenia. Mimo różnych ograniczeń, kolejny raz, otrzymaliśmy trzygwiazdkowy certyfikat przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną. Obserwujemy, że po pandemicznych latach, które załamały ruch turystyczny, liczba osób odwiedzających Stargard rośnie. Na stargardzkich ulicach pojawiło się kilka znaków drogowych kierujących do naszego punktu informacyjnego. W tym roku postanowiliśmy przebudować stronę internetową CIT (https://cit.stargard.com.pl), dając jej nową szatę i nowszy "motor", tak by była łatwiej przyswajalna przez urządzenia mobilne. Jednocześnie zweryfikowaliśmy umieszczone tam - dotychczasowe lub wprowadziliśmy nowe - treści. Jesteśmy jeszcze w trakcie tych pracochłonnych zmian, ale zasadnicza ich część jest już tam jest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Jeden z kilku kierunkowskazów kierujących do CIT                                                                 Jedna z odsłon nowej strony internetowej Centrum Informacji Turystycznej

Kody QR naprowadzające na stronę internetową CIT zostały umieszczone na tablicach informacyjnych znajdujących się na szlaku STARGARD KLEJNOT POMORZA. Jak można już zauważyć właśnie te tablice i kierunkowskazy zostały niedawno wymienione, a słupki przeszły konserwację. Ich stan był odpychający. Wszak stały na swoich miejscach już kilkanaście lat. Przy okazji treść opisów została zaktualizowana, zmieniono niektóre ilustracje i oznaczenia i, jak już wspomnieliśmy, dodano kody QR. O przeprowadzenie tej operacji prosiliśmy od kilku lat. W aktualizacji treści brały udział:  Muzeum Archeologiczno-Historyczno i TPS, za stronę techniczną odpowiadały Pares II i firma metalowa.

Jedna z tablic tematycznych na szlaku Stargard Klejnot Pomorza przed i po renowacji

 

W tym miejscu trzeba wspomnieć o rozwiązaniu w ostatnim czasie stowarzyszenia Stargardzka Organizacja Turystyczna. TPS był jej członkiem od samego początku. W założeniu miała ona skupiać i jednoczyć w działaniu na rzecz turystyki w Stargardzie lokalnych przedsiębiorców z tej branży, samorządy i stowarzyszenia. Długo by mówić o przyczynach rozwiązania SOT. Ograniczmy się do wyrażenia żalu, że nie znalazło się w Stargardzie dostatecznych sił i chęci, by w tej formie wspólnie działać na tym polu.

 

 

 

 

 

O niektórych z przedstawionych wyżej i o innych naszych działaniach, staraniach czy emocjach związanych z naszym miastem było w tekście z września 2022 roku  Mała przechadzka - i radość, i troska. Wiele z nich jest ciągle aktualnych. Warto tu jeszcze wspomnieć o naszej reakcji na wiadomość, że przystąpiono do sporządzenia projektu funkcjonalno-użytkowego dotyczącego remontu naszego dworca kolejowego. Troska o to by zrobić to w duchu poszanowania dla jego historycznej przeszłości spowodowała, że wystąpiliśmy do naszego magistratu z prośbą o nawiązanie kontaktu z PKP, by zwrócić kolei uwagę na zainteresowanie stargardzkiej społeczności tą sprawą. Przedstawiliśmy nasze postulaty i, z tego co wiemy, mają być one wzięte pod uwagę (więcej o tym w tekście Dworzec - jedna z bram do miasta).

Jesienią 2022 roku zasadziliśmy na stargardzkich plantach - ufundowany przez TPS klon. Nadaliśmy mu nazwę Empatia. Drzewko rośnie, chciałoby się, żeby i w nas wszystkich rosły współodczuwanie i wzajemna życzliwość.

 

 

 

 

 

 

 

 

MJ i JZ