Powrót na główną stronę

 

 

  Stargardzkie planty-zielony salon miasta

 

 

 

W Polsce tylko Kraków może pochwalić się większymi plantami  niż Stargard, jeśli rozumiemy je jako pasmo zieleni okalające stary gród. Nasze stargardzkie mają swój szczególny urok, ze względu na bliskość rzeki i najwyższej klasy zabytków, a także ich przebieg po wałach ziemnych i w niegdysiejszych fosach. Atrakcyjność plant zwiększa coraz bogatsze” wyposażenie” przestrzeni parkowej w rozmaite urządzenia sprawiające, że każdy może znaleźć tam coś dla siebie. W ciągu ponad trzykilometrowego zielonego obwarzanka znajdują się: teatr letni i amfiteatr, place zabaw dla najmłodszych, ale i starszych dzieci (skatepark), filia muzeum, uliczka z lokalami gastronomicznymi i, od niedawna, ulokowany w secesyjnej kamieniczce Miejski Browar Stargard. Planty stykają się ze szlakiem turystycznym Stargard Klejnot Pomorza. We wnętrzach niektórych z zabytków można znaleźć kolejne atrakcje: galerię malarską w Bramie Wałowej (już wkrótce w jej pobliżu powstanie stargardzkie centrum nauki), w odwachu i kamieniczkach przy Rynku staromiejskim -  wystawy muzealne, a przy Bramie Pyrzyckiej - Książnicę Stargardzką.

Zrealizowany przez Miasto w 2018 roku projekt „Stargard nad Iną” dodatkowo wzbogacił nadiniańską część plant w nową zieleń i  urządzenia, pozwolił utworzyć ścieżki przeznaczone dla różnych użytkowników i spowodował, że ta część parku zyskała nowe, atrakcyjne oblicze.

Wtopione w zieleń strefa rekreacji, ścieżka pieszo-biegowa, ścieżka rowerowa  i przystanie kajakowe, stały się pretekstem do pokazania historii tego miejsca i poszczególnych form rekreacji. W parkowej przestrzeni znajdują się tablice,  które mówią na te tematy, a których treść i formę graficzną opracowało  Towarzystwo Przyjaciół Stargardu.

Poniżej pokazujemy awers i rewers tablicy ogólnej, pod wyżej wyróżnionymi linkami można się zapoznać z tablicami tematycznymi.

 

 

 

 

aktualizacja - 4.2019


Powrót na główną stronę