Powrót na główną stronę

 

Stefan Peça Bucharest calling  - czytanie performatywne

 

17 luty 2009, g.20:30, Piwnica TPS

 

 

trzecie oko/projekcje: Chris

dźwięki na żywo: Krzysztof Rzeźnicki

performują: Anna Sosin, Grzegorz Mierzyński, Janusz Stolarski, Joanna Wesołowska, Kamil Sosin

wsparcie techniczne: Bobi

 

 

Bucharest calling to portret piątki młodych ludzi (klubowa hedonistka, dziwka, alfons, radiowy DJ oraz amator nocnych wyścigów samochodowych), którzy próbują spełnić marzenia o szczęściu zmagając się z problemami w postkomunistycznej rzeczywistości. Każdy z bohaterów desperacko pragnie zmienić swoje życie i wyrwać się z matni mrocznego miasta. Bukareszt jednak przyciąga jak magnez, nie pozwalając na ucieczkę. Los splata ich skomplikowane życiorysy w krytycznym momencie za sprawą tytułowej audycji radiowej.

 

To tak jakbym był w samolocie

… i jakkolwiek bym się starał wystartować

… i jakkolwiek łagodny by był ten lot

… maski tlenowe wypadają, ciśnienie w kabinie gwałtownie spada

i samolot się rozbija.

 

Bucharest Calling to sztuka napisana metodą work-in-progress, po raz pierwszy wystawiona w języku angielskim (wariant oryginalny) w teatrze LUNI w Bukareszcie, a w Polsce drukowana w Antologii współczesnych sztuk sześć minut rumuńskiego teatru (wydawnictwo Panga Pank).

 

Autor, Stefan Peça (rocznik 1982), zdobywca rumuńskiej nagrody dla młodych dramatopisarzy i stypendysta londyńskiego Royal Court International Playwriting, ma na swoim koncie kilka sztuk teatralnych (m.in. The Sunshine Play i New York [Fuckin’ City]), które były prezentowane na wielu festiwalach w Rumunii i zagranicą (m.in. New York i Dublin Fringe Festival).

 

Czytanie performatywne to zdarzenie interdyscyplinarne - kompilacja tekstu, aktorskiej improwizacji, muzyki i obrazu, której elementy przenikają się polifonicznie i synchronicznie dopełniają, wywołując u widza synestetyczne wrażenia.

 

***  w s t ę p    w o l n y  ***

 

*** dla dorosłych

 

*** po czytaniu performatywnym zapraszamy na dyskusję

BUCHAREST CALLING

Peca Ştefan

 

Od autora

 

Bucharest Calling był przedsięwzięciem work-in-progress rozpoczętym w sierpniu 2006 i ukończonym w maju 2007, wraz z premierą tekstu w języku angielskim (wariant oryginalny) w teatrze LUNI przy Green Hours w Bukareszcie. Chcę wyrazić moją dozgonną wdzięczność reżyserce & mojej bardzo dobrej przyjaciółce Annie Mărgineanu, i oryginalnej obsadzie sztuki: Laurenţiu Bănescu (ANDREI), Isabeli Neamţu (IULIA), Cosminowi Seleşi (PALL MALL), Katii Pascariu (KATIA) i Danielowi Popa (ALEX). Praca razem z nimi i cierpliwość, jaką się wykazywali, były bezcenne w opracowaniu tekstu zarówno w języku angielskim, jak i rumuńskim. Ogromne podziękowania dla Voicu (Rădescu) i Teatru LUNI za zaufanie.

 

Bucharest Calling został opracowany po angielsku w Studio Retreat w LARK Play Development Center w Nowym Jorku. Dramaturgia: Tanya Barfield. Sztuka była prezentowana w publicznym czytaniu 2 listopada 2006 (jako rezultat retreatu) w reżyserii Victora Maoga, z następującą obsadą: Jeff Biehl, Michael Crane, Keira Naughton, Natalia Payne i Tommy Schrider. Kierownik sceny: Joshua Cohen. Dziękuję LARK-owi za wsparcie. Szczególne podziękowania dla Tanyi i Victora za  ich feedback.

Sztuka została przedstawiona w pierwszej fazie produkcji work-in-progress w Rumuńskim Instytucie Kultury w Nowym Jorku, 3 listopada 2006, z rumuńską obsadą.

Wersja ostateczna tekstu miał swoją premierę w języku angielskim 29 maja 2007 roku w Teatrze LUNI przy Green Hours. Reżyseria: Ana Mărgineanu. Video: WONDERBOY.

(www.bucharestcalling.ro)