Powrót na główną stronę

THE BEAT FREAKS

 

The BEAT FREAKS – to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków jazzowych ze szczecińsko-duńskim rodowodem. Skandynawskiego charakteru muzyce nadaje bowiem fakt, iż połowa zespołu, swój muzyczny język rozwijała kształcąc się w prestiżowej akademii w Odense. Nie pozostało to bez wpływu na brzmienie zespołu oraz odważne podejście do formy.

Zespół założył w 2014 roku Michał Starkiewicz (gitara), który do współpracy zaprosił Tomka Licaka (saksofon tenorowy) i Pawła Grzesiuka (bas) oraz mieszkającego na stałe w Kopenhadze – Radka Wośko (perkusja). 

Muzycy współpracowali i występowali z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Adam Bałdych (Damage Control), Carl Winther, Piotr Baron, Grzegorz Turnau, Mika Urbaniak, Kasia Nosowska, Skubas, Jan Smoczyński, Mietek Szcześniak, Marcin Pospieszalski, Natalia Niemen, Michał Kulenty, Marek Kądziela, Anders Mogensen, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Grzyb, Cezary Konrad, Entrails United, Entropy, K.R.A.N., Outbreak Quartet.

Osiągnięcia członków zespołu:

Grand Prix 49 Jazz nad Odrą 2013

Grand Prix - Bielska Zadymka Jazzowa 2010

Nagroda Indywidualna - Krokus Jazz Festiwal 2009

 

Muzycy połączyli doświadczenia zdobyte w przeróżnych formacjach muzycznych i po kilku sesjach powstał materiał, który został z zaprezentowany w Szczecinie w roku 2015 oraz w Christiania Jazz Club w Kopenhadze w lutym 2016 roku.

 

Po kilku sesjach powstał materiał, który został z zaprezentowany w Szczecinie w roku 2015 oraz w Christiania Jazz Club w Kopenhadze w lutym 2016 roku. Autorem większości kompozycji jest lider zespołu – Michał Starkiewicz. Oba koncerty zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, co zaowocowało trasą koncertową w Polsce oraz wejściem do studia. W marcu 2016 roku w Studio Soyuz w Łodzi zespół nagrał swój debiutancki album, który miał swoją premierę w październiku tegoż roku. Debiutancka płyta „Leon” ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Gateway Music z Danii. Album został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez krytyków muzycznych jak i przez muzyków.

Debiutancka płyta „Leon” ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Gateway Music z Danii. Album został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez krytyków muzycznych jak i przez muzyków. Od tego czasu zespół wiele koncertuje w Polsce, występując także na festiwalach: Szczecin Jazz, Wiosenne Spotkania Jazzowe, Hanza Jazz Festiwal. Album znalazł się w TOP TEN 2016 płyt jazzowych wg. dziennikarzy PolishJazz.blogspot.

W 2018 roku zespół skomponował i nagrał muzykę do filmu dokumentalnego o Auguście Zamoyskim „Rzeźbiarz z kamerą”, która była zaprezentowana na żywo podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego czy Festiwalu OKO, w Bydgoszczy.

 

W roku 2019 zespół znalazł się pierwszej dziesiątce „Jazzowych Zespołów Elektrycznych” a także w kategorii „Zespół Jazzowy Nowa Nadzieja” wg czytelników JazzForum.

W roku 2018 zespół wziął udział w programie „Muzyka bez Barier”, w ramach którego odbędzie się siedem koncertów i warsztatów w gminach województwa Zachodniopomorskiego, które mają utrudniony dostęp do oferty kulturalnej. Zaprezentowane zostaną utwory S.Moniuszki oraz F.Nowowiejskiego w autorskich opracowaniach. Program jest finansowany ze środków MKiDN w ramach programu „Kultura Dostępna”

 

Kolejna płyta ukazała się w 2019 roku i nosiła tytuł „Stay Calm”. To 13 autorskich utworów, nagranych w Studio Monochrom. Płyta zyskała uznanie wsród krytyków w Polsce i za granicą. Zespół znalazł się w TOP 10 najlepszych zespołów jazzu elektrycznego w roku 2019 wg magazynu „Jazz Forum”.

Obecnie zespół pracuje nad kolejną płytą, która ukaże się w roku 2023.

Muzycy uciekają od utartych schematów jazzowych form proponując muzykę, która jest swoistą opowieścią. W ich muzyce znajdziemy inspiracje i zapożyczenia zarówno z muzyki słowiańskiej, ludowej, etnicznej czy wręcz rockowej. Jednocześnie muzyka zespołu pozostaje świeża nawiązując do brzmienia współczesnego jazzu. Znakiem szczególnym zespołu jest niecodzienne i otwarte podejście do formy utworu i aranżacji.




 

Bio Muzyków

 

Tomasz Licak - saksofon

Saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich uczelni - Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat nagród Grand Prix Jazz nad Odrą oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kompozytor i aranżer muzyki dla różnorodnych zespołów jazzowych od trio do big bandu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Do tej pory nagrał 15 płyt z muzyką improwizowaną, jazzową i rockową. Jego podejście do muzyki, nowoczesne i otwarte, oparte na solidnych fundamentach jazzowych, ugruntowały lata pobytu w Danii i współpraca ze wszechstronnymi muzykami europejskimi.

Studia na duńskich uczelniach i kontakt ze światowej sławy muzykami jazzowymi zaowocowały kilkoma znaczącymi projektami. Wśród nich: KRAN ("The Zombie Chords”, “K.R.A.N.”), Licak/Wośko Quartet (“Entrails United”), który w 2013 roku odniósł zwycięstwo w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą, oraz Outbreak Quartet, czyli kwartet z pianistą Arturem Tuźnikiem, który zdobył Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. Następstwem współpracy z Arturem Tuźnikiem był zespół Licak/Tuźnik Quintet (“Quintet”), który oprócz liderów współtworzyli: Anders Mogensen, Andreas Lang, Tomasz Dąbrowski.

 

Michał Starkiewicz - gitara

Gitarzysta i kompozytor oraz animator kultury. Z dużym powodzeniem porusza się w przeróżnych gatunkach muzycznych od funku po jazz i muzykę akustyczną. Na stałe związany jest z kwartetem jazzowym The Beat Freaks, Szczecin Philharmonic Big Band oraz szczecińskimi teatrami i zespołem The Ears. Lekcji gitary pobierał m.in. u Franka Mobiusa, Mike Moreno. Udziela się w szeregu wyjątkowych projektach muzycznych zarówno w Szczecinie jak i w Polsce. Występował na scenie wspólnie z takimi artystami jak: Mietek Szcześniak, Anna Gada, Nosowska, Skubas, Atom String Quartet, Joachim Mencel, Michał Grobelny, Grażyna Łobaszewska, Jan Smoczyński, Marcin Pospieszalski, Michał Kulenty, Lidia Pospieszalska, Piotr Baron. Współpracował z Teatrem Polskim i Pleciuga w Szczecinie i Filharmonią Szczecińską. Na swoim koncie ma udział w kilkunastu płytach zarówno jako muzyk, kompozytor czy aranżer.

 

Flavio Gullotta – kontrabas

Pochodzący z Sycylii kontrabasista, studiował jazz w Rzymie oraz klasykę w konserwatorium w Mesynie na Sycylii i na poznańskiej Akademii Muzycznej. Na swoim koncie ma dziesięć płyt jazzowych. Na stałe współpracuje z Unleashed Cooperarion, Stanisław Aleksandrowicz Kwintet oraz Oktet.

 

Radek Wośko - perkusja

Perkusista, kompozytor, swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat. Absolwent Wydziału Jazzu Carl Nielsen Academy of Music w Odense, Dania. Podczas kilkumiesięcznego pobytu na stypendium w Nowym Jorku w 2013 roku studiował pod okiem takich muzyków, jak m. in. John Riley, Gregory Hutchinson, Ari Hoenig, Jeff Ballard, Adam Nussbaum, Lionel Loueke, Tony Malaby, Bob Gulotti, Bob Moses, John Hollenbeck, Brad Mehldau, Gretchen Parlato. Aktywnie zaangażowany w wiele projektów muzycznych, zarówno jako perkusista i autor muzyki, m. in. polsko-duńskiego kwartetu Entrails United (dawniej Tomasz Licak/ Radek Wośko Quartet) czy Entropy, znanego również polskiej publiczności. Obecnie prowadzi kilka solowych projektów w różnych zestawieniach instrumentalnych.